| Type | In-line 4-cylinder/4-stroke/water-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 442.9 cc |
| Maxpower | 52kW/13000rpm |
| Max torque | 39N·m/9000rpm |
| Engine bore | 59.00 mm |
| Stroke | 40.50 mm |
| Fuel System | Bosch EFI |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2015 mm |
|---|---|
| Width | 740 mm |
| Height | 1090 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1385 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Fuel Tank | 14.00 liter |
| Weight | 165 kg |
| ABS | Dual Channel ABS |
|---|
| Suspension Front | Ø41mm , fully adjustable |
|---|---|
| Suspension Rear | Fully adjustable, External airbag |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70 R17 |
| Tire Rear | 160/60 R17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Rear Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 23 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 220 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Digital |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| Traction Control | Yes |
| Quick Shifter | Yes |
| Frame | Aluminum Frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Red White, Black Red |