| Bike Name | Bajaj Pulsar NS 160 FI BS6 |
| Brand | Bajaj |
| Category | Naked |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | 4 Stroke, SOHC 4 Valve, Oil Cooled, Twin Spark BSVI DTS-I FI |
| Engine cc | 160 cc |
| Maxpower | 17Bhp @ 9000RPM |
| Max torque | 14.6NM @ 7250RPM |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet-Multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2017 mm |
| Width | 8035 mm |
| Height | 1060 mm |
| Chassis | Perimeter Frame |
| Wheelbase | 1372 mm |
| Ground Clearance | 177 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 151 kg |
| Suspension Front | Telescopic With Anti-Friction Bush |
| Suspension Rear | Nitrox Mono Shock Absorber With Canister |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90 – 17 |
| Tire Rear | 120/80-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Mileage | 45 Kmpl |
| Topspeed | 135 Kmph |
| Battery Type | MF |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 35W/35W Halogen |
| Turn Lamp | Halogen |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | Halogen |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Three Part Handle Bar |
| No. Cylinders | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |