| Bike Name | GPX Legend 150S |
| Brand | GPX |
| Category | Cafe Racer |
| Brand Origin | Thailand |
| Showroom | Find Here |
| Type | Four stroke, single cylinder, air cooled |
| Engine cc | 149 cc |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet Multi Disc Clutch |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2015 mm |
| Width | 830 mm |
| Height | 1100 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Weight | 130 kg |
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Double Spring Suspension |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/90 -17 |
| Tire Rear | 120/90 -17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Mileage | 45 Kmpl |
| Topspeed | 120 Kmph |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12v 6.3Ah |
| Head Lamp | 12V 25/25w |
| Turn Lamp | Yes |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |