| Bike Name | Runner Bolt 165R |
| Brand | Runner |
| Category | Naked |
| Brand Origin | Bangladesh |
| Showroom | Find Here |
| Type | Vertical Single Cylinder, Four Stroke Air Cooled |
| Engine cc | 164.74 cc |
| Maxpower | 13.2 bhp/7500 rpm |
| Max torque | 14/6500 rpm |
| Engine bore | 61.00 mm |
| Stroke | 56.40 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2000 mm |
| Width | 730 mm |
| Height | 1080 mm |
| Seat Height | 775 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 150 kg |
| Suspension Front | Telescopic Forks USD |
| Suspension Rear | Monoshock |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 130/70-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Mileage | 45 Kmpl |
| Topspeed | 110 Kmph |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black, Red, White |