|
|
Bajaj Pulsar N160 Fi Single Seat Tk 2,36,000 |
| Type | Single cylinder, 4 stroke, SOHC, 2 valve, Oil cooled, Fi |
|---|---|
| Engine cc | 164.82 cc |
| Maxpower | 15.68 bhp @ 8750 rpm |
| Max torque | 14.65 Nm @ 6750 rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 62.00 mm |
| Fuel System | Fi |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 1989 mm |
|---|---|
| Width | 743 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheelbase | 1358 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 14.00 liter |
| Weight | 152 kg |
| ABS | Single Channel ABS |
|---|
| Suspension Front | Telescopic, 31 mm |
|---|---|
| Suspension Rear | Monoshock |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 130/70-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Ignition | CDI |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 120 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Usb Port | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Tubular Frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Red, Black |