| Type | Air/Oil-Cooled, 2-Cylinder, 4-Stroke Boxer Engine with Two Camshafts and Four Radially Arranged Valv |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 109 HP @ 7250 rpm |
| Max torque | 116 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 101.00 mm |
| Stroke | 73.00 mm |
| Fuel System | Electronic Intake Pipe Injection |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cooling System | Air/Oil-Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Single Dry Plate Clutch, Hydraulically Operated |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2105 mm |
|---|---|
| Width | 865 mm |
| Height | 1240 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1487 mm |
| Ground Clearance | 178 mm |
| Fuel Tank | 18.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 3.00 |
| Weight | 221 kg |
| ABS | Dual Channel ABS |
|---|---|
| ABS Light | Yes |
| Suspension Front | 46mm Upside-Down Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Cast Aluminium Single Swinging Arm with BMW Motorrad Paralever, Central Spring Strut, Spring Preload |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Front | 120/70-ZR17 |
| Tire Rear | 180/55-ZR17 |
| Brake Front | Dual Discs |
| Brake Front Diameter | 320mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 265mm |
| Battery Type | Maintenance-Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Rear Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 20 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 210 Kmph |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | No |
| Frame | Four-Part Frame Concept with Front Frame and Three-Part Rear Frame, Load-Bearing Engine-Gearbox Unit |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black Storm Metallic, Option 719 Aluminium, Night Black Matt/Aluminium Matt, Mineral White Metallic/Aurum |