| Type | Air/Oil-Cooled Two-Cylinder, Four-Stroke Boxer Engine with Two Overhead Camshafts, Four Radially Arr |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 109 HP @ 7000 rpm |
| Max torque | 115 Nm @ 6500 rpm |
| Engine bore | 101.00 mm |
| Stroke | 73.00 mm |
| Fuel System | Electronic Intake Pipe Injection |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Cooling System | Air/Oil-Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Single-Disc Dry Clutch, Hydraulically Operated |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2128 mm |
|---|---|
| Width | 871 mm |
| Height | 1069 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Wheelbase | 1511 mm |
| Fuel Tank | 15.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 3.00 |
| Weight | 219 kg |
| Maxload | 210 |
| ABS | Dual Channel ABS |
|---|---|
| ABS Light | Yes |
| Suspension Front | 45mm USD Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Cast Aluminium Single-Sided Swing Arm with Paralever Brace, Central Progressive Spring Strut, Spring |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70-ZR17 |
| Tire Rear | 180/55-ZR17 |
| Brake Front | Dual Discs |
| Brake Front Diameter | 310mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 265mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 10Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED with DRL |
| Rear Lamp | Yes |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Mileage | 16 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 217 Kmph |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | No |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Blackstorm Metallic, San Remo Green Metallic, Option 719 Aluminum |