|
|
CFMoto 150 Aura Tk 3,78,500 |
| Type | 149.5cc, single-cylinder inline, liquid-cooled, 4-valve |
|---|---|
| Engine cc | 149.5 cc |
| Maxpower | 11.8kw/8500rpm |
| Max torque | 14.3Nm/6500rpm |
| Engine bore | 58.30 mm |
| Stroke | 56.00 mm |
| Fuel System | Fi |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Clutch | Dry, Centrifugal, CVT |
| Length | 1901 mm |
|---|---|
| Width | 735 mm |
| Height | 1121 mm |
| Seat Height | 770 mm |
| Wheelbase | 1340 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Weight | 132 kg |
| ABS | Dual Channel ABS |
|---|
| Suspension Front | Telescopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin Shock |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70-12 M/C |
| Tire Rear | 120/70-12 M/C |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 220 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 190 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| Mileage | 40 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Traction Control | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |
| Colors | Ivory White, Velocity Grey, Royal Blue, Vintage White |