| Type | Air-Cooled, Milwaukee-Eight 114, V-Twins Cylinder Engine |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 93 HP @ 5020 rpm |
| Max torque | 155 Nm @ 3500 rpm |
| Engine bore | 102.00 mm |
| Stroke | 114.30 mm |
| Fuel System | Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2340 mm |
|---|---|
| Seat Height | 710 mm |
| Wheelbase | 1615 mm |
| Ground Clearance | 120 mm |
| Fuel Tank | 13.20 liter |
| Weight | 306 kg |
| ABS | 2-Channel ABS |
|---|---|
| ABS Light | Yes |
| Suspension Front | Single Cartridge 43mm Inverted with Aluminum Fork Triple Clamps; Triple Rate Spring |
|---|---|
| Suspension Rear | Hidden, Free Piston, Coil-Over Monoshock; 56mm Stroke; Toolless Hydraulic Preload Adjustment |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 150/80-16,71H,BW |
| Tire Rear | 180/70-B16,77H,BW |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 18 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 250 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | No |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Vivid Black, Redline Red, Gray Haze |