|
|
Hero Ignitor Techno BS4 Tk 1,47,000 |
| Type | Air Cooled, 4 - Stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Engine cc | 124.7 cc |
| Maxpower | 11 Bhp @ 7500 rpm |
| Max torque | 11 N-m @ 6500 rpm |
| Engine bore | 52.40 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | CV Carburetor - Viscous |
| Compression Ratio | 10:01 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet Multi Plate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2023 mm |
|---|---|
| Width | 766 mm |
| Height | 1091 mm |
| Wheelbase | 1262 mm |
| Ground Clearance | 159 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Weight | 128 kg |
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
|---|---|
| Suspension Rear | 5-Step Adjustable Hydraulic Shock Absorbers |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-18 47P |
| Tire Rear | 90/90-18 51P |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V - 3 Ah (ETZ-4) |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V-35W/35W - Halogen Bulb (Multi-Reflector Type) |
| Turn Lamp | 12V-10W (Amber Bulb)x4 nos (MFR-Clear Lens) |
| Tail Light | LED |
| Mileage | 65 Kmpl |
|---|
| Fuel Indicator | Yes |
|---|---|
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Pros | * Braking Stability Is Good With The Front Disc Brake. * Smart Design For A 125cc Motorcycle. * Smooth Engine With Low Vibration. * Good Suspensions For Bad Roads. |
| Cons | * Ac Operated Headlight Not Too Good For Highway Riding At High Speed. * Rear Tire Guard Hits The Mudguard When The Bike Goes Over Speed Breaker With A Pillion. |