| Type | Air-Cooled, 4-Stroke, SI Engine |
|---|---|
| Engine cc | 124 cc |
| Maxpower | 9.5 HP |
| Max torque | 10.14 Nm |
| Fuel System | Fuel Injection (Fi) |
| Cooling System | Air Cooled |
| Clutch | Automatic |
| Starting Method | Electric |
| Length | 1830 mm |
|---|---|
| Width | 707 mm |
| Height | 1172 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1260 mm |
| Ground Clearance | 171 mm |
| Fuel Tank | 5.30 liter |
| Weight | 104 kg |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Swingarm with Adjustable Monoshock at the Rear |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-12 |
| Tire Rear | 100/90-12 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Rear Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 95 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Scooter Type |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |
| Carry Hook | No |
| Colors | Red |