|
|
Honda Dio Tk 1,99,000 |
| Type | Four stroke, Single Cylinder, Fan-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 109.19 cc |
| Maxpower | 8 Bhp @ 7000 rpm |
| Max torque | 8.91 Nm @ 5500 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 55.60 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Fan Cooled |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 1781 mm |
|---|---|
| Width | 710 mm |
| Height | 1133 mm |
| Chassis | Under Bone |
| Wheelbase | 1238 mm |
| Ground Clearance | 158 mm |
| Weight | 103 kg |
| CBS | Yes |
|---|
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | 3-Step Adjustable, Spring Loaded Hydraulic |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/100-10 53J |
| Tire Rear | 90/100-10 53J |
| Brake Front | Drum |
| Brake Front Diameter | 130 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V/3Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V 35/35W |
| Turn Lamp | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Mileage | 55 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 100 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Conventional |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |
| Carry Hook | No |
| Pros | * Good Under-seat Storage. * Excellent Fuel Efficiency. * Stylish Exterior Design. * Comfortable Seating. * LED Headlights. * Shutter Lock. |
| Cons | * Seat Height Not Adjustable. * Not The Best Suspension. |
| Colors | Sports Red, Matt Axis Grey Metallic |