|
|
Honda Vario 125 ESP Tk 1,21,800 |
| Type | 4-Step, SOHC, eSP, Liquid Cooling |
|---|---|
| Engine cc | 124.8 cc |
| Maxpower | 8.2 kW (11.1 PS) / 8.500 rpm |
| Max torque | 10,8 Nm (1,1 kgf.m) / 5.000 rpm |
| Engine bore | 52.00 mm |
| Stroke | 57.00 mm |
| Fuel System | PGM-FI |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Clutch | Automatic Centrifugal Clutch Dry Type |
| Starting Method | Electric |
| Length | 1919 mm |
|---|---|
| Width | 679 mm |
| Height | 1062 mm |
| Chassis | Underbone |
| Seat Height | 769 mm |
| Wheelbase | 1280 mm |
| Ground Clearance | 132 mm |
| Fuel Tank | 5.50 liter |
| Weight | 111 kg |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm with Single Shock Absorber |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/90 – 14M/C 40P |
| Tire Rear | 90/90 – 14M/C 46P |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Tromol |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V-5 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Yes |
| Tail Light | Yes |
| Mileage | 50 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 100 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Conventional |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |
| Carry Hook | No |