| Type | Air-Cooled, Thunderstroke 116 V-Twin Engine |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Max torque | 171 Nm @ 3000 rpm |
| Engine bore | 103.20 mm |
| Stroke | 113.00 mm |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2506 mm |
|---|---|
| Width | 1023 mm |
| Height | 1372 mm |
| Seat Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 1668 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 20.80 liter |
| Weight | 373 kg |
| ABS | 2-Channel ABS |
|---|---|
| ABS Light | Yes |
| Suspension Front | Telescopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Single Shock with Air adjust |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 130/60-B19 66H |
| Tire Rear | 180/60-R16 80H |
| Brake Front | Dual Discs |
| Brake Front Diameter | 300mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 300mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Analogue |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | No |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Black Smoke, Ruby Smoke, Sagebrush Smoke, Copper Smoke |