| Type | Single-Cylinder, DOHC |
|---|---|
| Engine cc | 293 cc |
| Maxpower | 27.33 HP |
| Max torque | 27.02 Nm |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2071 mm |
|---|---|
| Width | 833 mm |
| Height | 1090 mm |
| Seat Height | 765 mm |
| Wheelbase | 1369 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 14.00 liter |
| Weight | 172 kg |
| ABS | Dual Channel ABS |
|---|
| Suspension Front | Telescopic Hydraulic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Twin-shocks (Hydraulic) |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Front | 90/90-18 |
| Tire Rear | 120/80-17 |
| Brake Front | Disc With ABS |
| Brake Front Diameter | 280mm |
| Brake Rear | Disc with ABS |
| Brake Rear Diameter | 240mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 9Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Halogen |
| Turn Lamp | Halogen |
| Tail Light | Halogen |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Mileage | 35 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 120 Kmph |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Frame | Double Cradle |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Khakhi |