| Type | Twin-cylinder/water-cooled/4-stroke/8-valve/DHOC |
|---|---|
| Engine cc | 344 cc |
| Maxpower | 34kW/11000rpm |
| Max torque | 32N.m/9000rpm |
| Engine bore | 69.00 mm |
| Stroke | 46.00 mm |
| Fuel System | EFI |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 1975 mm |
|---|---|
| Width | 743 mm |
| Height | 1100 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1370 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Fuel Tank | 13.00 liter |
| Weight | 151 kg |
| Suspension Front | Non-adjustable, upside down, Hydraulic damping-type suspension |
|---|---|
| Suspension Rear | Non-adjustable central suspension |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 110/70 R17 |
| Tire Rear | 150/60 R17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 27 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 190 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Seat Type | Split |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | White |