| Type | Single cylinder/DOHC /4-valve, 4-stroke/oil-cooled and water-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 449.9 cc |
| Maxpower | 48kW/9500 rpm |
| Max torque | 50N·m/7500 rpm |
| Engine bore | 96.00 mm |
| Stroke | 62.15 mm |
| Fuel System | EFI |
| Compression Ratio | 14:1 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2190 mm |
|---|---|
| Width | 845 mm |
| Height | 1485 mm |
| Seat Height | 960 mm |
| Wheelbase | 1490 mm |
| Ground Clearance | 310 mm |
| Weight | 128 kg |
| Suspension Front | Fully adjustable Damping |
|---|---|
| Suspension Rear | Fully adjustable damping, External airbag |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Front | 90/90-21 |
| Tire Rear | 140/80-18 |
| Brake Front | Single floating Disc, 2-piston caliper |
| Brake Rear | 1-Disc, 1-piston caliper |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Mileage | 25 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 180 Kmph |
| Seat Type | Single |
|---|---|
| Handle Type | Pipe |
| Frame | Double cradle frame |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Colors | Red, Blue |