|
|
Suzuki Gixxer 155 Carburetor Tk 2,43,950 |
| Type | Air-Cooled, 4-stroke, 1-Cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 155 cc |
| Maxpower | 14.1ps@ 8000 rpm |
| Max torque | 14.0 Nm@ 6000 rpm |
| Engine bore | 56.00 mm |
| Stroke | 62.90 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2030 mm |
|---|---|
| Width | 820 mm |
| Height | 1200 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 136 kg |
| Suspension Front | Telescopic, Coil Spring, Oil Damped |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm, Mono Suspension |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 |
| Tire Rear | 140/60R-17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Disc |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 12V, 3Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Clip |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Pros | * Punchy Performance With Excellent Low And Mid Range. * Loaded Features With Real-world Appeal. * Relatively Softer Suspension Setup. * Suzuki Gixxer 250 Inspired Design. * Excellent Power Delivery. |
| Cons | * Mild Vibrations Past 7000 Rpm. * Mixed Headlamp Visibility. * Lacking In Top End Feel. * No Engine Cowl. |
| Colors | Silver, Blue, Black |