| Type | Liquid-cooled, 8 valve, SOHC |
|---|---|
| Engine cc | 999.99 cc |
| Maxpower | 89 BHP @ 7400 rpm |
| Max torque | 110 Nm @ 3950 rpm |
| Engine bore | 97.60 mm |
| Stroke | 80.00 mm |
| Fuel System | Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, multi-plate assist clutch |
| Starting Method | Electric |
| Length | 905 mm |
|---|---|
| Height | 1250 mm |
| Seat Height | 870 mm |
| Wheelbase | 1570 mm |
| Fuel Tank | 16.00 liter |
| Weight | 207 kg |
| ABS | 2-Channel ABS |
|---|---|
| ABS Light | Yes |
| Suspension Front | Showa 47mm fully adjustable upside down forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Fully adjustable Ohlins twin shocks with piggy back reservoir |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-21 |
| Tire Rear | 150/50 R17 |
| Brake Front | Dual Discs |
| Brake Front Diameter | 320mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 255mm |
| Head Lamp | LED |
|---|---|
| Turn Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Mileage | 21 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 180 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | No |
| No. Cylinders | 2 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |