| Type | Liquid-Cooled, 4-Valve, DOHC, Single-Cylinder Engine |
|---|---|
| Engine cc | 398.15 cc |
| Maxpower | 39.5 HP @ 8,000 rpm |
| Max torque | 37.5 Nm @ 6,500 rpm |
| Engine bore | 89.00 mm |
| Stroke | 64.00 mm |
| Fuel System | Bosch Electronic Fuel Injection with Electronic Throttle Control |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Slip |
| Starting Method | Electric |
| Height | 1169 mm |
|---|---|
| Seat Height | 835 mm |
| Wheelbase | 1418 mm |
| Fuel Tank | 13.00 liter |
| Weight | 185 kg |
| ABS | 2-Channel ABS |
|---|---|
| ABS Light | Yes |
| Suspension Front | 43mm Upside Down Big Piston Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Gas Monoshock RSU with External Reservoir and Pre-load Adjustment |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/90-R19 |
| Tire Rear | 140/80-R17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 320mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 230mm |
| Head Lamp | LED with DRL |
|---|---|
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Mileage | 34 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 150 Kmph |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Usb Port | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe |
| Traction Control | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Frame | Hybrid Spine/Perimeter, Tubular Steel, Bolt-on Rear Subframe |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Matt Khaki Green/Fusion White, Carnival Red/Phantom Black, Phantom Black/Silver Ice |