|
|
TVS Apache RTR 160 Race Edition DD Tk 1,88,999 |
| Type | 159.7cc, 4-stroke, Single cylinder |
|---|---|
| Engine cc | 159.7 cc |
| Maxpower | 15.2 Bhp @ 8500 rpm |
| Max torque | 12.5Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 62.00 mm |
| Stroke | 52.90 mm |
| Fuel System | UCAL BS-26 |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 1990 mm |
|---|---|
| Width | 735 mm |
| Height | 1105 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1300 mm |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Fuel Tank | 16.00 liter |
| Weight | 137 kg |
| Maxload | 130 |
| Suspension Front | Telescopic |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic, Telescopic Type |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90 x 17 |
| Tire Rear | 110/80 x 17 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 270 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 200 mm |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Capacity | 9.0 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V 35/35W Halogen HS1, Clear lens with MFR |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | IDI-Dual mode digital ignition |
| Pass Switch | Yes |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 120 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Double Cradle SynchroSTIFF |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Blue, White |