| Type | Single-Cylinder, 4 Stroke, Oil-Cooled |
|---|---|
| Engine cc | 177.4 cc |
| Maxpower | 17.02 HP @ 9000 rpm |
| Max torque | 15.5 Nm @ 7000 rpm |
| Engine bore | 62.50 mm |
| Stroke | 57.80 mm |
| Fuel System | RT-Fi |
| Compression Ratio | 9.5 ± 0.5:1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Gears | 5 |
| Clutch | Wet Multi-Plate |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2085 mm |
|---|---|
| Width | 730 mm |
| Height | 1105 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1326 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Fuel Tank | 12.00 liter |
| Weight | 140 kg |
| ABS | Single Channel ABS |
|---|
| Suspension Front | Telescopic Forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Monotube Inverted Gas-Filled Shox (MIG) with Spring Aid |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-17 49P |
| Tire Rear | 120/70-17 57P |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 270mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 200mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 6Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Mileage | 42 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 113 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Clip |
| Frame | Double Cradle Synchro STIFF |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Pros | * Vast Service Network. * Good Value for Money. * Powerful Engine. * Good Looks. * ABS. |
| Cons | * Lack of 6th Gear. |
| Colors | Pearl White, Gloss Black |