|
|
Vespa Elegante 150 Tk 2,15,000 |
| Type | 4-Stroke, 1-Cylinder, Air-Cooled, Sohc, 3 Valve |
|---|---|
| Engine cc | 154.8 cc |
| Maxpower | 11.6kw @ 7000 rpm |
| Max torque | 11.5nm @ 5500 rpm |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Seat Height | 770 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1290 mm |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Weight | 130 kg |
| Suspension Front | Hydraulic Double Telscopic Fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Hydraulic Shock Absorber |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Battery Voltage | 12V |
|---|---|
| Head Lamp | Yes |
| Mileage | 38 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 110 Kmph |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Odometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Conventional |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Belt Drive |