| Type | 334cc, Liquid-Cooled, 4-Stroke, DOHC, Single Cylinder Engine |
|---|---|
| Engine cc | 334 cc |
| Maxpower | 30.2 HP @ 8000 rpm |
| Max torque | 29.9 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 81.00 mm |
| Stroke | 65.00 mm |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric |
| Seat Height | 815 mm |
|---|---|
| Wheelbase | 1465 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Fuel Tank | 15.50 liter |
| Weight | 188 kg |
| ABS | Dual Channel ABS |
|---|
| Suspension Front | Telescopic Fork & Coil Spring |
|---|---|
| Suspension Rear | Mono Shock Absorbers with Coil Spring & Linkage Mechanism |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Front | 90/90-21 |
| Tire Rear | 130/80-17 |
| Brake Front | Disc With ABS |
| Brake Rear | Disc with ABS |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Head Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| Mileage | 30 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 140 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Matte Slick Silver, Matte Mambo Black, Ranger Camo |