|
|
Honda SP125 Tk 1,67,000 |
| Type | 4 Stroke, Air cooled, BS-VI Engine |
|---|---|
| Engine cc | 124 cc |
| Maxpower | 10.8PS @ 7500 RPM |
| Max torque | 10.9Nm @ 6000 RPM |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 63.10 mm |
| Fuel System | Programmed Fuel Injection (PGM-Fi) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Gears | 5 |
| Gears Pattern | 1-N-2-3-4-5 |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2020 mm |
|---|---|
| Width | 785 mm |
| Height | 1103 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1285 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Fuel Tank | 11.00 liter |
| Weight | 116 kg |
| CBS | Yes |
|---|
| Suspension Front | Telescopic fork |
|---|---|
| Suspension Rear | Spring loaded hydraulic |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-18, 47P |
| Tire Rear | 100/80-18, 53P |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Battery Type | Maintenance Free |
|---|---|
| Battery Capacity | 5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED, DRL |
| Rear Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 68 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 100 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Clock | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Frame | Diamond |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Pros | * Good Looks. * Solid Build Quality. * Good Mileage. * Tubeless Tyres. * Vast Service Network. |
| Cons | * Hard Suspension. |
| Colors | Pearl Siren Blue, Imperial Red Metallic, Matt Marvel Blue Metallic, Pearl Igneous Black |