| Type | In-line 4-cylinder, 4-stroke, water-cooled |
|---|---|
| Engine cc | 442.9 cc |
| Maxpower | 48kW/12000 rpm |
| Max torque | 40Nm/9000 rpm |
| Engine bore | 59.00 mm |
| Stroke | 40.50 mm |
| Fuel System | EFI |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Gears | 6 |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2010 mm |
|---|---|
| Width | 830 mm |
| Height | 1100 mm |
| Seat Height | 800 mm |
| Wheelbase | 1385 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Fuel Tank | 17.00 liter |
| Weight | 164 kg |
| Suspension Rear | Preload, Adjustable suspension |
|---|---|
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 120/70 R17 |
| Tire Rear | 160/60 R17 |
| Brake Front | Disc, 2-piston calliper |
| Brake Rear | Disc, 1-piston calliper |
| Battery Type | MF |
|---|---|
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Pass Switch | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 23 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 205 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe |
| Drive Type | Chain |
|---|---|
| Colors | Black, Gray, Orange |