|
|
Yamaha MT 15 V1 Tk 4,60,000 |
| Type | Single Cylinder, 4-Stroke, 4-Valve, SOHC |
|---|---|
| Engine cc | 155 cc |
| Maxpower | 19 bhp @ 10,000 rpm |
| Max torque | 14.7 Nm @ 8500 rpm |
| Engine bore | 58.00 mm |
| Stroke | 58.70 mm |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Slipper Clutch |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2020 mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Height | 1070 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1335 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Fuel Tank | 10.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.95 |
| Weight | 138 kg |
| ABS | Yes |
|---|---|
| ABS Light | Yes |
| Suspension Front | 37 mm Upside Down (USD) telescopic forks |
|---|---|
| Suspension Rear | Swing Arm (shock absorber) |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 100/80-17 M/C 52P |
| Tire Rear | 140/70-R17 M/C 66H (Radial) |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 282mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220mm |
| Battery Type | ETZ-5 |
|---|---|
| Battery Capacity | 4.0 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Full LED Head Light |
| Turn Lamp | Bulb |
| Pass Switch | Yes |
| Tail Light | LED |
| Automatic Headlamp | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Topspeed | 140 Kmph |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Clock | Digital |
| Gear Ddisplay | Yes |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Split |
| Handle Type | Pipe |
| Frame | Deltabox |
| No. Cylinders | 1 |
|---|---|
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Pros | * Unique Styling. * Bi-Functional LED Headlight. * Powerful Engine. * VVA & Slipper Clutch. * Informative Console. |
| Cons | * Overpriced. * Single Channel ABS. * Limited Shades with Plain Black Wheels. * No USD Forks. * Different Swingarm |
| Colors | Metallic Black, Dark Matt Blue |