| Bike Name | Benelli K Light |
| Brand | Benelli |
| Category | Cruiser |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | Air cooled, 4 - Stroke Single Cylinder |
| Engine cc | 149.4 cc |
| Maxpower | 11.2HP/8500 r/min |
| Max torque | 10.0N.m/7500 r/min |
| Engine bore | 62.00 mm |
| Stroke | 49.50 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 5 |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2140 mm |
| Width | 800 mm |
| Height | 1050 mm |
| Chassis | Bassinet type |
| Wheelbase | 1440 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 11.80 liter |
| Weight | 156 kg |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Double shock absorber, adjustable by screw |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 90/90-17 |
| Tire Rear | 130/90-15 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 280 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 240 mm |
| Mileage | 40 Kmpl |
| Topspeed | 115 Kmph |
| Battery Type | 12V6Ah(YTX7A-BS) |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | 12V35/35W with Filament Bulb |
| Tail Light | Bulb |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Techometer | Digital |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Colors | Red, Blue, Black, Grey |