| Bike Name | CFMoto CF Lite 250 Dual |
| Brand | CFMoto |
| Category | Dirt |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single-cylinder inline, 4-stroke, liquid-cooled, SOHC |
| Engine cc | 249 cc |
| Maxpower | 18 kW/8000 rpm |
| Max torque | 22.5 Nm/7000rpm |
| Engine bore | 72.00 mm |
| Stroke | 61.20 mm |
| Fuel System | EFi |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Gears | 6 |
| Clutch | Wet-Multiplate |
| Starting Method | Electric |
| Length | 2120 mm |
| Width | 910 mm |
| Height | 1225 mm |
| Seat Height | 840 mm |
| Wheelbase | 1415 mm |
| Ground Clearance | 245 mm |
| Fuel Tank | 13.00 liter |
| Weight | 154 kg |
| ABS | Dual Channel ABS |
| Suspension Front | USD Telescopic |
| Suspension Rear | Double Swingarm |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-21 M/C 51P |
| Tire Rear | 120/80-18 M/C 62P |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 265 mm |
| Brake Rear | Disc |
| Brake Rear Diameter | 220 mm |
| Mileage | 25 Kmpl |
| Topspeed | 120 Kmph |
| Battery Type | MF |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | LED |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Frame | Steel Tube |
| No. Cylinders | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Colors | Lime Green, Tundra Grey, Polar White |