| Bike Name | Honda Shine 125 |
| Brand | Honda |
| Category | Standard |
| Brand Origin | Japan |
| Showroom | Find Here |
| Type | 124cc, Air Cooled, Single Cylinder, 4-Stroke, SI Engine |
| Engine cc | 124 cc |
| Maxpower | 10.6 HP @ 7500 rpm |
| Max torque | 11.0 Nm @ 6000 rpm |
| Engine bore | 50.00 mm |
| Stroke | 63.10 mm |
| Fuel System | Programmed Fuel Injection (PGM-Fi) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Gears | 5 |
| Clutch | Multiplate Wet Clutch |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2046 mm |
| Width | 737 mm |
| Height | 1116 mm |
| Seat Height | 791 mm |
| Wheelbase | 1285 mm |
| Ground Clearance | 162 mm |
| Fuel Tank | 10.50 liter |
| Weight | 114 kg |
| CBS | Yes |
| Suspension Front | Telescopic Forks |
| Suspension Rear | Hydraulic Type Shock Absorbers |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tubeless |
| Tire Front | 80/100-18 M/C 47P |
| Tire Rear | 80/100-18 M/C 54P |
| Brake Front | Disc |
| Brake Rear | Drum |
| Mileage | 60 Kmpl |
| Topspeed | 100 Kmph |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V - 5 Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Halogen Bulb, DC |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Frame | Diamond |
| No. Cylinders | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Colors | Decent Blue Metallic, Matte Axis Gray Metallic, Pearl Igneous Black, Pearl Siren Blue, Rebel Red Metallic, Geny Gray Metallic |