| Bike Name | Runner Bike RT |
| Brand | Runner |
| Category | Standard |
| Brand Origin | Bangladesh |
| Showroom | Find Here |
| Type | Single Cylinder, Wind Cooling, Four Strokes |
| Engine cc | 86 cc |
| Fuel System | Carburetor |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 1850 mm |
| Width | 1210 mm |
| Wheelbase | 1200 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Fuel Tank | 8.00 liter |
| Fuel Tank Reserve | 0.80 |
| Weight | 86 kg |
| Suspension Front | Telescopic |
| Suspension Rear | Twin shocks |
| Wheel Front Type | Alloy |
| Wheel Rear Type | Alloy |
| Tire Type | Tube |
| Tire Front | 2.5-17 |
| Tire Rear | 2.75-17 |
| Brake Front | Drum |
| Brake Rear | Drum |
| Mileage | 60 Kmpl |
| Topspeed | 70 Kmph |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12V5Ah |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Yes |
| Turn Lamp | Yes |
| Ignition | CDI |
| Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Standard |
| No. Cylinders | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |