| Bike Name | TVS Max Semi Trail 125 |
| Brand | TVS |
| Category | Standard |
| Brand Origin | India |
| Showroom | Find Here |
| Type | Four stroke, single cylinder, air cooled |
| Engine cc | 124.53 cc |
| Maxpower | 10.8 BHP @ 8000rpm |
| Max torque | 10.8Nm@ 5500rpm |
| Engine bore | 57.00 mm |
| Stroke | 48.80 mm |
| Fuel System | Carburetor |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Gears | 4 |
| Clutch | Wet Multi-Plate |
| Starting Method | Electric & Kick |
| Length | 2000 mm |
| Width | 700 mm |
| Height | 1070 mm |
| Wheelbase | 1265 mm |
| Fuel Tank | 14.50 liter |
| Suspension Front | Hydraulic Telescopic Suspension |
| Suspension Rear | Dual Spring |
| Wheel Front Type | Spoke |
| Wheel Rear Type | Spoke |
| Tire Front | 70/90-19 |
| Tire Rear | 90/100-16 |
| Brake Front | Disc |
| Brake Front Diameter | 240 mm |
| Brake Rear | Drum |
| Brake Rear Diameter | 130 mm |
| Mileage | 40 Kmpl |
| Topspeed | 100 Kmph |
| Battery Voltage | 12V |
| Head Lamp | Halogen |
| Turn Lamp | Bulb |
| Tail Light | LED |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Techometer | Analogue |
| Fuel Indicator | Yes |
| Seat Type | Single |
| Handle Type | Pipe |
| No. Cylinders | 1 |
| Drive Type | Chain |
| Carry Hook | No |
| Colors | Blue, Red |